طرح  عکس  نمايه نشريات دانشجويي  بانک اطلاعات نشريات دانشجويي  آموزشي  معرفي مراكز فعال نشريات  جشنواره نشريات  مجله همراه  تازه هاي نشريات  اتاق گفتگو   
همايش تعاون و اشتغال دانش آموختگان دانشگاهي برگزار مي شود            تقويم آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي گرگان در نيمسال تابستان سال تحصيلي 1385 اعلام شد            پذيرش مقاله عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي گرگان در كنگره بين المللي            برگزاري كارگاه برنامه ريزي و الگوهاي تدوين طرح درس در دانشگاه گرگان            دانشگاه گرگان ميزبان مسابقات تنيس و بدمينتون دانشگاه هاي كشور           
کمیته انضباطی از هراس تا امنیت!/صنفی دانشجویی/ 11/بهمن/1384---11:24:11 PM
کمیته انضباطی از هراس تا امنیت!
هر روز، موقع ورود به دانشگاه، کنار درب ورودی خواهران، تابلوی بزرگ آبی رنگی انبوهی از قوانین و مقررات انضباطی را یاد آورمی کند تا یادت باشد که اینجا دانشگاست! زیر شیشه میز انتضاماتو بعضی قسمتها ی اداری و تابلوهای اعلانلت اعلامیه های کمیته انضباطی ،دهها مورد انضباطی را برایت ردیف کرده تا هر موقع که از یادت رفت سریع بتونی دوباره همشو حفظ کنی. رعایت حجاب و حفظ موازین اسلامی در دانشگاه ، اصلاح سر به شیوه مناسب و عدم استفاده از آرایش و موهای غربی ، پرهیز از اختلاط دختر و پسر، همراه نداشتن زیور الات و هزاران چیز دیگر داخل محیط دانشگاه . بعضی اوقات داخل راهرو ها و یا سر گلاس احساس می کنی کسی زیر چشمی تو را می پاید ، بعضی ها می گویند اگر بخواهی از هم کلاسی ات جزوه بگیری حراست گیر می دهد! اگر با چند تا ازهم دوره ای هایت سلام و احوال پرسی کنی آمارت به کمیته انضباطی می رود ، بچه های بسیج و دفتر فرهنگ ، انجمن و کانون و ... همه مامور حراست اند و گزارشت رارد می کنند! تازه اگر الان با تو کاری نداشته باشند موقع فارغ التحصیلی حسابی حالت را جا می آورند . مبادا با فلان کارمند یا مسئول فلان بخش جر و بحث کنی بااز او انتقاد کنی ، مبادا از وضع غذای سلف و اوضاع خراب سرویس های بهداشتی حرفی بزنی ! تو این سه جهار سال فقط سعی کنزودتر از اینجا خلاص شی فقط دعا کن تو این مدت اتو دست کمیته انضباطی ندی و گر نه کارت ساخته است.
مگه یادت رفته تو فلان روزنامه راجع به حکم اخراج چند تا دانشجو از سوی کمیته انضباطی چی نوشته بود؟
با مطالعه و برسی نقطه نظرات دانشجویان مراکز آموزش عالی می توان به وضوح یافت: که اکثر دانشجویان تصور شفافی نسبت به کمیته انضباطی نداشته و واکنش آنان رادر مواجهه با شنیدن نام کمیته انضباطی نوعی ترس و اضطاب را خاطر نشان می سازد تا انجا که حتی حاضر نیستند در مورد ان حرفی بر زبان بیاورند.
هر چند در دانشگاه ازاد ، با توجه به جو سیاسی ساکت ارام حاکم بر آن ، کمیته انضباطی آنطور که در دانشگاههای ملی مطرح می باشد ، نیست امام به لحاظ تخلفات انضباطی که اکثرا شامل موارد اخلاقی و رفتاری ، آموزشی می باشد نقش خود را به عنوان مرجع رسیدگی و تصمیم گیری پیرامون تخلفات دانشجویی عهده دار است.
عبدالرسول دهقانی رییس کمیته انضباطی دانشگاه ازاد واحد میبد، هدف کمیته انضباطی را حفظ قداست محیط علم ودانش و تامین امنیت و انضباط در محدوده اموزشی بیان می دارد وی معتقد است : همانطور که وجود قوه قضاییه و نیروی انتضامی در هر جامعه ای ضروری و واجب است ، وجود کمیته انضباطی در دانشگاه نیز امری لازم به نظر می رسد و این کمیته تنها برای تخلفات دانشجویان نیست بلکه در سر بخش جداکانه شامل کمیته انضباطی کارمندان زیر مجموعه حوزه اداری مالی ، کمیته انضباطی هیئت علمی زیر مجموعه حوزه آموزشی و بخش دانشجویی تحت نظارت حوزه دانشجویی کار نظارت انجام می شود .
از وی در مورد محدوده فعالیت کمیته انضباطی سوال می کنم در پاسخ می گوید:
هر جا دانشجو عملی را انجام دهد که شخصیت دانشجو و شانیت دانشگاه زیر سوال برودکمیته انضباطی موظف به پیگیری است حال چه داخل و چه خارج از دانشگاه و به این علت که تخلفات دانشجویی در خارج از دانشگاه را نیز عهده دار است." رییس کمیته انضباطی از اعضای این کمیته 6 نفره و مبنای کار در آن می گوید:" کمیته انضباطی نشکیل شده از رئیس کمیتهکه همان معاون دانشجویی است، دبیر کمیته ، دو نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه ، یک نفر از اعضای شورای فرهنگی و یک عضو دانشجویی می باشد. مبنای کار در این کمیته بر اساس گزارشات رسیده از داخل و خارج دانشگاه و بررسی صحت و سقم آن ، شخصیت دانشجو و سابقه وی است و کلیه بر خورد ها و احکام صادره بر اساس آیین نامه رسمی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد مصوب 7/9/ 84 مه به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز رسیده است شکل می گیرد. بر طبق این آیین نامه پس از بررسی متعدد تخلف و معرز شدن لن ، اعضای کمیته مجازند با توجه به نوع تخلف و تطبق ان با احکام مندرج در آیین نامه که شامل درجه بندی های مشخصی به نسبت نوع تخلف است.
اظهار رای کنند و اینچنیت نیست که حکم خود را صادر کنند ویا مستقیما گزینه اخراج را در نظر داشته باشند بلکه موارد احکام صادره آین نامه در 18 بند تصویب شده است . از اخطار شفاهی وتذکر کتبی گرفته تا آخرین مورد که اخراج از کلیه واحدهای دانشگاهی و صلب حق شرکت در کنکور می باشد.
وی همچنین روند ارجاع یک پرونده را به کمیته انضباطی این جنین تشریع می کند : در مرحله اول کلیه گزارشات به معاونت دانشجوی و ریس کمیته انضباطی می رسد که متاسفانه از حجم بالایی برخوردار است ولی اکثریت این گزارشات از موضوعیت جندانی برای طرح در کمیته انضباطی برخوردار نیستند لذا جهت بررسی به دفتری که به همین منظور در حوزه دانشجویی به نام دفتر ارتباطی ارشادی با دانشجو تاسیس گردیده ارسال می شودکه در دو یخش خواهران و برادران با مسئولیت دو نفر از کارمندان این بخش اداره می گردد، این دفتر با بررسی نوع گزارش در مواردی همچون بد حجابی و آرایش و یا رفتارهای غیر اخلاقی در مرحله اول با خواستن دانشجو به ارشاد وی می پردازند که تاکنون بسیار مثبت ارزیابی شده است اما در صورت مشاهده مجدد تخلف با گوشزد قوانین و مقررات به گرفتن تعهد کتبی از دانشجو اکتفا می شود ، در مرحله سوم این دفترلازم می دارد که موضوع را با خانواده این فرد در میان گذاشته و در جهارمین مرحله با معرفی فرد به گروه مشاوره به بررسی بشتر علت تکرار تخلف پرداخته . چنانچه پیرامون نخلف انجام شده سعی در حل قضیه بدون نیاز طرح در کمیته انضباطی می نماید امام چنانچه در هیچ یک از مراحل یاد شده تد فیری حاصل نشد کمیته انضباطی خود را موظف به بررسی تخلف انجام شده و ایراد حکم طبق آیین نامه می داند البته حکم صادر شده از سوی کمیته انضباطی قطعی نیست ودر صورت اصلاح فرد و ابراز پشیمانی و مشاهده ان در رفتار و کردار وی امکان ایراد حکم ملایم تری نیز وجود دارد چرا که هدف ما در کمیته انضباطی ارشاد و هدایت است و نه صرفا تنبیه .
بدیهی است چنانچه دانشجو شکایتی نسبت به حکم صادره داشته باشد می تواند در خواست بررسی مجدد و تجدید نظر از کمیته انضباطی دانشگاه ویا سازمان مر کزی دانشگاه آزاد نماید .
با دبیر کمیته انضباطی به بحث در مورد دلایل ترس و اضطراب دانشجویان از کمیته انضباطی و اعضای ان می پردازم. در این باره می گوید:
متاسفانه دیدگاهی که اکنون در جو دامشگاه به اشتباه حاکم است هدف ارگان های حفاظتی دانشگاه را تحت فشار قرار دادن دانشجو می پندارد در حالیکه مسئولیت اصلی تمامی ارگان های امنیتی و حفاظتی دانشگاه شامل حراست، انتظامات ، کمیته انضباطی و .... تامین محیطی امن و آرام برای کلیه مجموعه دانشگاه اعم ازدانشجو، استاد و کارمند می باشد.
دکتر نوجوان اعضای کمیته انضباطی و حراست دانشگاه را انسان های ملایم و ارامی معرفی می کند که با توجه خطیر بودن این مسئولیت و نگاه منفی دانشجویان به این مجموعه ، با از خود گذشتگی سعی در تامین امنیت و ارامش محیط آموزشی دارند وهدفشان به هیچ وجه برخورد نیست البته با سلب کنندگان امنیت دانشگاه طبق آیین نامه انضباطی رفتار می گردد .
از دکتر نوجوان پرسیدم باتوجه به اینکه تخلفات اخلاقی و رفتاری پایه و اساس در رو حیات فرد داشته و ممکن است در بعضی شرایط فرد تابع احساسات و جو حاکم عمل کند آیا وجود یک فرد با تخصص روان شناسی در بین اعضای کمیته ضروری نیست ؟
وی پاسخ این سوال را اینگونه جواب می دهد : البته به علت عدم وجود چنین فردی با تخصص روان شناسی در بین اعضای هیئت علمی دانشگاه تاحد امکان سعی شده است که اعضای کمیته کسانی باشند که بیشترین ارتباط را بادانشجویان داشه و تجربه کاری در زمینه اموردانشجویی و مسائل مربوط به حوزه دانشجویی را داشته باشند و با خلق و خوی و مشکلات و مصائب دانشجویان غریبه نباشند.
سوال پایانی خود را از ریئس کمیته انضباطی می پرسم: آقای دهقانی در هنگام ایراد رای در مورد یک تخلف دانشجویی قلبا جه اعتقادی داریدو با چه نگاهی نسبت به سرنوشت وآینده فرد نظر خود را اعلام می کنید یا با توجه به اینکه در اثر اهمال و بی توجهی به آبرو و شخصیت جوانی لطمه جبران ناپذیری وارد شود؟
عبد الرسول دهقانی که خود تحصیلات حقوقی دارد با کمی تامل می گوید : اعتقاد داریم قضاوت کار خطر ناکی است و ما همه لبه پرتگاه جهنم هستیم و بازی با سرنوشت و شخصیت یک فرد کار خطر ناکب است پس تمام این مسائل دخیل هستند در رای دادن و تمام تلاش ما در دفتر ارشادی این است موارد د رهمان مراحل حل شده تا نیاز به طرح کمیته ینضباطی نداشته باشد. در پایان ریئس کمیته انضباطی ضمن انتقاد از نشریات دانشگاه
http://www.payambarazam.ir
/index.html
/web_view_id_56.html

صفحه نخست
سياسي
اجتماعي
فرهنگي
دانشجويي
نشريات دانشجويي
مذهبي
صنفي
ورزشي
علمي آموزشي
مناسبتهاي ويژه/بزگداشت روز دانشجو
دهه گفتمان دانشگاهي
پرسمان دانشجويي
گزارش تصويري
اخبار ويــــــــژه

مقاله
گزارش
گفتگو
گزيده نشريات دانشجويي

وب لاگ خبرنگاران ما
ثبت نام در وب لاگ
ورود اعضا
ليست پيوندها
ارسال سوژه خبري
ارسال خبر
تماس با ما