طرح  عکس  نمايه نشريات دانشجويي  بانک اطلاعات نشريات دانشجويي  آموزشي  معرفي مراكز فعال نشريات  جشنواره نشريات  مجله همراه  تازه هاي نشريات  اتاق گفتگو   
همايش تعاون و اشتغال دانش آموختگان دانشگاهي برگزار مي شود            تقويم آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي گرگان در نيمسال تابستان سال تحصيلي 1385 اعلام شد            پذيرش مقاله عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي گرگان در كنگره بين المللي            برگزاري كارگاه برنامه ريزي و الگوهاي تدوين طرح درس در دانشگاه گرگان            دانشگاه گرگان ميزبان مسابقات تنيس و بدمينتون دانشگاه هاي كشور           
مرکز پژوهش های مجلس اعلام کرد : 75 درصد دانشجویان دانشگاه های دولتی شهریه پرداخت می کنند/گزارش/ 29/فروردين/1385---11:14:17 AM
مرکز پژوهش های مجلس اعلام کرد : 75 درصد دانشجویان دانشگاه های دولتی شهریه پرداخت می کنند
مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی طی یک اظهار نظر کارشناسی در مورد طرح ساماندهی شهریه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی اعلام کرد: 75 درصد دانشجویان دانشگاه های دولتی نیز شهریه پرداخت می کنند.
مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی طی یک اظهار نظر کارشناسی در مورد طرح ساماندهی شهریه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی اعلام کرد: با وجود تاکید اصل سی‌ ام قانون اساسی مبنی بر رایگان بودن آموزش عالی تا حد خودکفایی کشور، در حال حاضر نه تنها در بخش های غیر دولتی نظیر دانشگاه آزاد و مراکز آموزش عالی غیرانتفاعی تمام هزینه ‌ها را دانشجویان یا خانواده ‌هایشان می‌ پردازند، بلکه 75 درصد دانشجویان دانشگاه های دولتی نیز هزینه های تحصیلی خود را متقبل می ‌شوند و در واقع فقط به 25 درصد از پذیرفته‌ شدگان کنکور خدمات آموزشی رایگان ارائه می ‌شود.

بر اساس گزارش دفتر اطلاع رسانی مرکز پژوهش ها، دفتر مطالعات فرهنگی این مرکز در همین زمینه افزود: خانواده ‌ها علاوه بر شهریه، هزینه معاش فرزندان دانشجوی خود شامل غذا، پوشاک، نظافت، رفت و آمد و امثال اینها را نیز تامین می‌ کنند و این در حالی است که برای برخی خدمات تخصصی خارج از کلاس درس مانند ثبت ‌نام، استفاده از رایانه، حضور در مسابقات و موارد مشابه نیز هزینه هایی به خانواده ‌ها تحمیل می ‌شود.

در بخش دیگری از این اظهارنظر کارشناسی ضمن بررسی وضعیت مراکز آموزش عالی در تعدادی از کشورهای جهان آمده است : کشورهای بلوک شرق عملا فاقد بخش خصوصی در آموزش عالی هستند و در بخش دولتی نیز شهریه ‌ای دریافت نمی‌ کنند. بلژیک و هلند بخش خصوصی عظیمی در بخش دانشگاهی دارند که منابع مالی آن را بخش دولتی تامین می ‌کند. در انگلستان از دانشجویان شهریه گرفته می ‌شود، ولی این شهریه را دولت تقریبا برای کلیه دانشجویان انگلیسی، خود به خود پرداخت می‌ کند. دانشگاه های منطقه فرانسوی زبان آفریقا عموما شهریه ندارند و در دفاع از این نگرش به مواردی مانند تفوق منافع عمومی آموزش عالی، لزوم دستیابی اقشار ضعیف به آموزش عالی، بالا بودن هزینه امرار معاش دانشجویان و مانند آن، اشاره می‌ شود.

از سوی دیگر در کشورهای غربی مانند آمریکا، کانادا، استرالیا، ژاپن و کشورهای انگلیسی زبان آفریقا، مقرراتی در سطح ملی وضع می‌ کنند که دریافت شهریه متعادلی را در کلیه موسسات آموزش عالی دولتی الزام آور می ‌سازد. منظور از شهریه متعادل، شهریه ‌ای است که هم برای موسسه و هم برای دانشجویان از نظر اقتصادی قابل پذیرش باشد. استدلال اصلی در این نگرش نیز آن است که منافع آموزش عالی در درجه اول به خود دانشجویان بر می‌ گردد و این منافع مثلا به صورت درآمد بالاتر در طول زندگی، ارتقا پایگاه و منزلت اجتماعی و مزایای حاصل از افزایش فرصت های مناسب‌ تر در زندگی و شغل، تحقق می‌یابد. از این رو منصفانه نیست که همه هزینه های تحصیلی دانشجویان را مردمی متحمل شوند که سهم کمتری از این منافع دارند.

در ادامه این اظهارنظر کارشناسی آمده است: دریافت شهریه و خصوصی ‌سازی بخشی از آموزش عالی در ایران ناشی از دو عامل بالا بودن تقاضا برای آموزش عالی و محدود بودن اعتبارات دولتی است. از این رو در دو دهه گذشته دولت برای پاسخ به تقاضای بالای آموزش عالی و با توجه به ظرفیت‌ های محدود دانشگاه ‌ها و مراکز آموزش عالی با اجرای سیاست خصوصی‌ سازی آموزش عالی، به جذب دانشجو در دوره‌ های شبانه، پیام ‌نور، مراکز غیرانتفاعی و دانشگاه آزاد اقدام نمود اما افزایش شهریه در این دوره ‌ها سبب بروز نارضایتی‌ هایی شد که سیاستگذاران و مدیران را به چاره‌ اندیشی واداشت.

مرکز پژوهشها سپس با تشریح نظر کارشناسی خود پیرامون مفاد طرح ساماندهی شهریه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی افزود: بررسی ‌های به عمل آمده نشان داده است که در صورت رعایت ضوابط و استانداردها، مساله و مشکل جدی در زمینه شهریه وجود نخواهد داشت. لذا تنظیم ماده واحده و در پی آن تشکیل کمیته ‌ای در شورای عالی انقلاب فرهنگی با عنوان کمیته ساماندهی شهریه دانشجویان کمک چندانی به حل مساله نخواهد کرد، زیرا با وجود قوانین و مقررات، مرجع نهایی تصویب کننده میزان شهریه دانشگاههای دولتی، غیردولتی و غیرانتفاعی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. از این رو، اگر نابسامانی‌ هایی در میزان وصول شهریه وجود دارد، نه از فقدان قانون، بلکه از وجود نقص در سازو کارهای اجرایی قانون یا در دستگاههای اجرایی و ناظر ناشی شده است.

این اظهارنظر کارشناسی می‌ افزاید: از طریق اصلاح قوانین موجود و تقویت ساز و کارهای اجرایی و نظارتی می ‌توان میزان و نحوه وصول شهریه‌ های دانشگاهها را ساماندهی کرد و به همین سبب نیازی به تصویب قانون جدیدی در این زمینه وجود ندارد.

http://www.payambarazam.ir
/index.html
/web_view_id_56.html

صفحه نخست
سياسي
اجتماعي
فرهنگي
دانشجويي
نشريات دانشجويي
مذهبي
صنفي
ورزشي
علمي آموزشي
مناسبتهاي ويژه/بزگداشت روز دانشجو
دهه گفتمان دانشگاهي
پرسمان دانشجويي
گزارش تصويري
اخبار ويــــــــژه

مقاله
گزارش
گفتگو
گزيده نشريات دانشجويي

وب لاگ خبرنگاران ما
ثبت نام در وب لاگ
ورود اعضا
ليست پيوندها
ارسال سوژه خبري
ارسال خبر
تماس با ما