طرح  عکس  نمايه نشريات دانشجويي  بانک اطلاعات نشريات دانشجويي  آموزشي  معرفي مراكز فعال نشريات  جشنواره نشريات  مجله همراه  تازه هاي نشريات  اتاق گفتگو   
همايش تعاون و اشتغال دانش آموختگان دانشگاهي برگزار مي شود            تقويم آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي گرگان در نيمسال تابستان سال تحصيلي 1385 اعلام شد            پذيرش مقاله عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي گرگان در كنگره بين المللي            برگزاري كارگاه برنامه ريزي و الگوهاي تدوين طرح درس در دانشگاه گرگان            دانشگاه گرگان ميزبان مسابقات تنيس و بدمينتون دانشگاه هاي كشور           
گفتگو با دكتر محمدجعفر ياحقي استاد دانشگاه مشهد: فردوسي عظمت زبان و هويت ايراني است/خبر/دانشجويي 26/ارديبهشت/1385---3:15:54 AM
دكتر محمد جعفر ياحقس عضو هيئت علمي دانشگاه مشهد و رئيس هيئت مديره فرهنگسراي فردوسي ايشان نوشته ها و مقالات بسياري در زمينه ي زبان و ادب شاهنامه و همچنين انديشه هاي فردوسي داشته است.
در روز ملي بزرگداشت فردوسي در مشهد ايشان به عنوان يكي از عوامل برگزاري مراسم به سوالات ما در زمينه چگونگي برگزاري مراسم و شاهنامه فردوسي پاسخ گفت:
ايسجا: در خصوص روز بزرگداشت حكيم فردوسي چه اقداماتي انجام داده ايد؟
ياحقي : روز بزرگداشت فردوسي از 8 سال پيش در تقويم ملي قرار گرفت است و هر ساله 25 ارديبهشت مراسمي براي بزرگداشت اين حكيم گرانقدر گرفته مي شود امسال هم طبق سنوات قبل مراسم بزرگداشت فردوسي و همايش ملي فردوسي را در جهاد دانشگاهي مشهد برگزار مي كنيم.
در اين مراسم انديشمنداني از ايران و كشورهاي ديگر شركت دارند.
ايسجا از چه كساني براي شركت در مراسم دعوت كرده ايد؟
دكتر اسلامي ندوشن، دكتر دبيرسياقي، دكتر جوين، دكتر كزازي، مهندس جيهوني كه هر كدام چاپ مستقلي از شاهنامه را دارند به همراه شاهنامه پژوهان و انديشمنداني از نسل جديد مثل ابوالفضل خطيبي و جلال آكئين لو به عنوان مهمانان داخلي حضور دارند.
دكتر جلال خالقي از آلمان، محمود اميرسالار از آمريكا، خسرو نوري عثمانف از روسيه از چهره هاي برجسته متن پژوهشي و ترجمان شاهنامه در خارج كشور هستند كه به همراه شاهنامه شناساني از كشورهاي تاجيكستان، هند، روسيه، تركيه، در اين همايش شركت كرده اند كه با طرح 18 عنوان مقاله و سخنراني در بخش هاي پژوهشي و متن شناسي شاهنامه مشاركت داشته اند . در پايان اين سخنرانيها مراسم پرده برداري از تنديس فردوسي در صحن دانشگاه مشهد به همراه انديشمندان و اساتيد شركت كننده در مراسم را داريم. سپس به آرامگاه فردوسي و در آنجا مراسمي با همكاري و مشاركت ميراث فرهنگي شهر مشهد برگزار مي كنيم.
البته انديشمندان و صاحبنظران بسياري در اين مراسم حضور دارند كه ذكر همگي آنها ميسر نيست. لازم به ذكر است در آزامگاه فردوسي مراسم نقالي ، ورزش باستاني و موسقي مقامي برگزرا مي گردد.
همچنين نمايشگاه آثار هنري با موضوعيت شاهنامه و فردوسي و افتتاح سايت فردوسي شناسي در جريان مراسم صورت مي پزيرد.
ايسجا در روز ملي فردوسي و در بزرگداشت وي چه ارگانهال و سازمانهايي با شما همكاري كردند؟
ياحقي: شوراي گسترش زبان فارسي كه ارتباط زنده اي بين ما و ميهمانان خارجي دعوت شده برقرار كرد. سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، دانشگاه فردوسي، انجمن مفاخر ايران هم جزو موسسات و سازمان هاي فرهنگي بودند كه با ما براي برگزاري مراسم بزرگداشت فردوسي همكاري كردند.
البته ميراث فرهنگي مشهد و صدا و سيما هم در پوشش مراسم به ما كمك بسيار كردند.
ايسجا: اهداف شما از برگزاري اين مراسم چه بوده است؟
ياحقي : تاكيد بر اهميت و عظمت شاهنامه و ضرورت بازنگري به انديشه هاي فردوسي كه نياز واقعي روزگار ماست از مهم ترين اهداف برگزاري همايش فردوسي مي باشد.
كشور ما در معرض جهاني شدن و آماج تهاجمات سياسي و فرهنگي و ... است و فردوسي مي تواند در اين ميان به داد ما برسد چون كه در كشمكش هاي تاريخي و فرهنگي نجات دهنده ي فرهنگ ايران بوده است و ما را روي پاي خود نگاه داشته است.
ايسجا : تعرفي و نقد دكتر ياحقي از شاهنامه فردوسي؟
ياحقي: فردوسي قاعده ي مليت و فرهنگ ايران و زبان فارسي بوده است و اگر زبان مليت ايران را چادري بزرگ فرض كنيم شاهنامه تيركي است كه در اين ميان هويت و فرهنگ را برپا نگه داشته است.
گاهي اوقات فكر مي كنم اگر شاهنامه و انديشه هاي فردوسي را از زبان فارسي حذف كنيم معلوم نميشود كه بر سر زبان فارسي چه مي آيد. بنابراين شاهنامه شناسنامه و هويت زبان فارسي و مليت ايران است و بازنگري فرهنگي در آن به خصوص براي نسل جوان مي تواند مفيد و سازنده باشد.
ايسجا سخن آخر
ياحقي : ما بايد به ارزشهاي قومي و ملي خود بيشتر توجه كنيد و با توجه به اينكه ما در معرض تهاجم فرهنگي و سياسي قرار داريم با توجه به ارزشهاي قومي و ملي بتوانيم فرهنگ خود را جاودان نكاه داريم
سيد ركن الدين حسيني - به گزارش باشگاه روزنامه نگاران دانشجويي ايران ايسجا
بخش نظر بينندگان
آدرس Email :
متن نظر:
http://www.payambarazam.ir
/index.html
/web_view_id_56.html

صفحه نخست
سياسي
اجتماعي
فرهنگي
دانشجويي
نشريات دانشجويي
مذهبي
صنفي
ورزشي
علمي آموزشي
مناسبتهاي ويژه/بزگداشت روز دانشجو
دهه گفتمان دانشگاهي
پرسمان دانشجويي
گزارش تصويري
اخبار ويــــــــژه

مقاله
گزارش
گفتگو
گزيده نشريات دانشجويي

وب لاگ خبرنگاران ما
ثبت نام در وب لاگ
ورود اعضا
ليست پيوندها
ارسال سوژه خبري
ارسال خبر
تماس با ما