طرح  عکس  نمايه نشريات دانشجويي  بانک اطلاعات نشريات دانشجويي  آموزشي  معرفي مراكز فعال نشريات  جشنواره نشريات  مجله همراه  تازه هاي نشريات  اتاق گفتگو   
همايش تعاون و اشتغال دانش آموختگان دانشگاهي برگزار مي شود            تقويم آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي گرگان در نيمسال تابستان سال تحصيلي 1385 اعلام شد            پذيرش مقاله عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي گرگان در كنگره بين المللي            برگزاري كارگاه برنامه ريزي و الگوهاي تدوين طرح درس در دانشگاه گرگان            دانشگاه گرگان ميزبان مسابقات تنيس و بدمينتون دانشگاه هاي كشور           
كى گفته كار دانشجويى يعنى بيگارى؟/دانشجويي/ 4/بهمن/1383---7:35:08 PM
كى گفته كار دانشجويى يعنى بيگارى؟
امين مقومى‏

Moghovemi@porseman.net

بعضى وقت‏ها آدم بايد بسيار به مغزش فشار آورد تا معناى بعضى از ضرب المثل‏ها را بفهمد. احتمالاً معناى‏

يك تير و دو نشان را مى‏دانيد؛ ولى يك مثال خيلى خوب و يك مصداق بارز براى اين قضيه پيدا شده كه اسمش هست كار دانشجويى.

شده تا حالا فكر كرده باشيد كه حكمت خلقت موجودى به نام كار دانشجويى چيست؟ احتمالاً به جاهايى رسيده‏ايد؛ مثلاً هدف آن است كه ارتباطى بين دانشگاه و صنعت برقرار شود يا دانشجو كنار درس خواندن هم كارى ياد بگيرد و هم كمك خرجى به دست آورد.اما آيا واقعاً الان كار دانشجويى ارتباطى بين دانشگاه و صنعت برقرار كرده يا اصلاً دانشجو مى‏تواند روى درآمدى كه از اين راه به دست مى‏آورد، حساب باز كند؟

تاجايى كه يادم مى‏آيد در دانشگاه كارى مثل ژتون فروشى، انتشاراتى، فتوكپى و... اگر هم خيلى پيشرفت كنى حل مسائل يكى از استادها را به عنوان كار دانشجويى واگذار مى‏كنند. البته با هزينه زيادى كه دانشگاه براى اين كار مى‏دهد واقعاً مى‏صرفد!! احتمالاً خيلى از شماها بااين قيمت آشنا هستيد تا 100 واحد پاس شده ساعتى 100 تومان و از آن بيش‏تر ساعتى 120 يا 150 تومان و حداكثر 60 ساعت كار در يك ماه؛ اگر خيلى كار خوبى انجام دهيد، در يك ماه 6000 تومان گير مى‏آوريد كه البته 2-3 ماه بعد پرداخت مى‏كنند. اين نكته بسيار مهم را فراموش نكنيد كه كار دانشجويى در حال حاضر هيچ نفعى جز ضرر ندارد! بهترين نفع اين كار در حال حاضر ضرر به درس و مطالعه دانشجوها است؛ هر چند براى دانشگاه و مسؤولانش سود دارد. بى‏ترديد كسانى هستند كه واقعاً از روى نياز و ناچارى دنبال كار دانشجويى مى‏گردند؛ ولى در كجاى اين دنيا ديديد ساعتى 100 تومان بدهند. دانشگاه با يك تير دو نشان مى‏زند: هم كارهايش راه مى‏افتد و هم به جاى كارمندى حداقل 80-90 هزار تومان حقوق فقط 6000 تومان هزينه مى‏كند. شايد به اين جاى مباحث كه رسيديم، كسانى بگويند اصلاً دانشجو را چه به كار؟! دانشجو فقط بايد درس بخواند و تحقيق كند. واقعاً هم چقدر در دانشگاه‏هاى ما تحقيق و پژوهش انجام مى‏شود!! اگر اين طور بود، وضع دانشگاه‏ها و بازار كار و... بهتر از اين بود. اشكال ديگرى هم كه مى‏شود وارد كرد، اين است كه اگر قرار است ارتباط با صنعت برقرار شود، اين واحد كارآموزى دانشگاه‏ها به چه دردى مى‏خورد؟ خودتان هم جواب اين را مى‏دانيد كه با 2 - 3 واحد كارآموزى كه آن هم مثل بقيه درس‏ها بايد پاس شود، چطور ممكن است با صنعت ارتباط برقرار كرد و كار كردن در محيط تخصصى را ياد گرفت.

اين كارهاى دانشجويى كه الان مى‏دهند خيلى به تفكر و خلاقيت و اين حرف‏ها ربط ندارد. ضرر بزرگى كه اين كارها به دانشجو مى‏زند گرفتن روحيه خلاقيت، نوآورى و توليد از دانشجو است. به نظر شما راه حل اين مشكل چيست؟

يادم مى‏آيد استادى داشتيم كه كارهاى مربوط به درس تخصصى‏اش، مثل ترجمه بعضى متون و كارهاى پژوهشى و امثال اين‏ها را به صورت حق الزحمه‏اى به دانشجوها مى‏داد. بااين كار هم معرفت به خرج مى‏داد و مثل بعضى استادها به اسم كار تحقيقى و نمره اضافى كتابى را كه زحمتش را دانشجوها كشيدند، چاپ نمى‏كرد و هم كمك خرجى‏اى بود بهتر از اين كار دانشجويى. البته بعضى وقت‏ها وام‏هايى هم از طرف خودش به صورت قرض الحسنه به نيازمندها مى‏داد. به عنوان نظر آخر، بهتر است واحدهاى تحقيقاتى را در دانشگاه‏ها گسترده‏تر كنند و كارايى دانشجويى را بيش‏تر در اين زمينه‏ها به دانشجو بدهند و حق الزحمه منصفانه‏اى را هم پرداخت كنند؛ آن هم به موقع نه وقتى فارغ التحصيل شد. البته اگر قرار است كارهايى مثل ژتون فروشى را ادامه دهند بد نيست، حداقل منصفانه پول بدهند و دست كم ساعتى 500 - 600 يا بيش‏تر

به دانشجويى كه واقعاً نياز دارد و از درسش مى‏زند، پرداخت كنند. آخر كار بهتر است نظر بچه‏هاى دانشگاه گيلان و كرمانشاه را هم براى شما دوستان عزيز بنويسيم:

* حداقل اگر قرار است پول ناچيزى هم بدهند در بخش مربوط به رشته تحصيلى باشد.

* دانشجو در كنار تحصيل هم يك شغل ديگر ياد مى‏گيرد.

* هدف بايد هم تخصص و تحصيل باشد و هم كمك خرج و تجربه كارى.

* در پزشكى آن قدر سيستم آموزشى سنگين است كه وقت كاركردن نيست.

* اگر كار دانشجويى انجام بدهيم، در تحصيل و واحدهاى درسى افت خواهيم كرد و بعضى درس‏ها را مى‏افتيم.

* فقط نياز، سبب كار دانشجويى مى‏شود و هيچ علاقه‏اى احتياج ندارد.

* مجلس بايد قانونى راجع به كار دانشجويى تصويب كند و مسؤولين و بخش‏هايى باشند كه نظارت كافى داشته باشند.

* بعضى براى عقايدشان كار مى‏كنند و موفق‏ترند.

* اولين وظيفه دانشجو علم آموزى است نه كار دانشجويى.

* كارهاى دانشجويى كه الان انجام مى‏گيرد نيازى به تفكر ندارد. اين در شأن دانشجو نيست و خلاقيت را مى‏گيرد.

* بودجه‏اى را بايد در نظر بگيرند و به مؤسسات و كارگاه‏هايى بدهند كه دانشجو را به كار مى‏گيرند.

* كارى را كه كارمند دانشگاه حداقل 80 هزار تومان مى‏گيرد و انجام مى‏دهد با 6000 تومان كه به دانشجو مى‏دهند انجام مى‏دهند.

* دانشجو حقوق كار دانشجويى خرداد و تير را با آبان و آذر مى‏گيرد.

* دانشگاه بايد واحد تحقيقاتى را گسترده كند و پروژه‏هاى تحقيقاتى را به دانشجويان بدهد و حق‏الزحمه مناسب هم بدهد.

* حداقل حق الزحمه‏اى را كه به دانشجو مى‏دهند منصفانه‏تر كنند.


http://www.payambarazam.ir
/index.html
/web_view_id_56.html

صفحه نخست
سياسي
اجتماعي
فرهنگي
دانشجويي
نشريات دانشجويي
مذهبي
صنفي
ورزشي
علمي آموزشي
مناسبتهاي ويژه/بزگداشت روز دانشجو
دهه گفتمان دانشگاهي
پرسمان دانشجويي
گزارش تصويري
اخبار ويــــــــژه

مقاله
گزارش
گفتگو
گزيده نشريات دانشجويي

وب لاگ خبرنگاران ما
ثبت نام در وب لاگ
ورود اعضا
ليست پيوندها
ارسال سوژه خبري
ارسال خبر
تماس با ما